Professor Elman Quliyevin müəllifi olduğu kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
ADPU-nun Filologiya fakültəsinin Ədəbiyyat kafedrasının professoru, filologiya elmləri doktoru Elman Quliyevin müəllifi olduğu kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
27 aprel tarixində keçirilən “Türk xalqları ədəbiyyatı” kitabının təqdimatında ADPU rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov kitabın elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib, müəllifə elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
ADPU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Mahirə Hüseynova, professor Qəzənfər Paşayev, millət vəkili Cavanşir Feyziyev, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin müşaviri Yener Yıldırım, Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı nümayəndəliyinin müdiri Gökhan Seyhan, millət vəkili Jalə Əliyeva, AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin müdiri, professor Seyfəddin Rzasoy, professor Nizami Tağısoy və yazıçı Hüseynbala Mirələmovun çıxışları dinlənilib.
Çıxış edənlər müəllifin kitabını müsbət qiymətləndirərək onun türk xalqlarının ədəbiyyatının öyrənilməsi baxımından mühüm elmi mənbə olduğunu vurğulayıblar. Bildirilib ki, əsər həm tələbələr, həm də tədqiqatçılar üçün dəyərli vəsait kimi istifadə oluna bilər və bu sahədə aparılan araşdırmalara yeni töhfələr verəcək.
Professor Elman Quliyev çıxış edərək kitabın ərsəyə gəlmə prosesi barədə məlumat verib, kitab təqdimatının yüksək səviyyədə təşkilinə görə ADPU-nun Filologiya fakültəsinin rəhbərliyinə təşəkkür edib.

Состоялась церемония презентации книги, написанной профессором филологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета Эльманом Гулиевым, доктором филологических наук.
В презентации книги «Литература тюркских народов», состоявшейся 27 апреля, приняли участие руководство Азербайджанского государственного педагогического университета, преподавательский состав и представители общественности.
Открыв мероприятие вступительной речью, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Джафар Джафаров, высоко оценил научную значимость книги и пожелал автору успехов в научной и педагогической деятельности.
Были заслушаны выступления проректора по международным отношениям Азербайджанского государственного педагогического университета профессора Махиры Гусейновой, профессора Газанфара Пашаева, депутата парламента Джаваншира Фейзиева, советника посольства Турции в Азербайджане Енера Йылдырыма, директора Бакинского представительства Института Юнуса Эмре Гёкхана Сейхана, депутата парламента Джалы Алиевой, заведующего кафедрой мифологии Института фольклора Азербайджанской национальной академии наук профессора Сейфаддина Рзасоя, профессора Низами Тагысоя и писателя Хусейнбалы Мираламова.
Выступавшие положительно оценили книгу автора и подчеркнули, что она является важным научным источником в изучении литературы тюркских народов. Было отмечено, что работа может служить ценным ресурсом как для студентов, так и для исследователей и внесет новый вклад в исследования, проводимые в этой области.
В своем выступлении профессор Эльман Гулиев рассказал о процессе создания книги и поблагодарил руководство филологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета за высокоуровневую организацию презентации книги.