ADPU-nun Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə görkəmli şair Səməd Vurğunun 120 illik yubileyinə həsr olunmuş “El bilir ki, sən mənimsən…” adlı Respublika elmi-praktik konfransı təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov iştirakçıları salamlayaraq konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Daha sonra böyük sənətkarın həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Ədəbiyyat kafedrasının professoru Təyyar Salamoğlu, akademik Muxtar İmanov, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı Aslan Salmansoy, BDU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Məti Osmanoğlu, şair Səlim Babullaoğlu çıxış edərək Səməd Vurğun poeziyasının tarixi inkişaf mərhələləri, onun təkamülü, eləcə də çap olunmamış əsərləri və onların üzə çıxma səbəbləri barədə məruzələr təqdim ediblər.
Şairin ailə üzvü olan Vaqif Səmədoğlu Mərkəzinin təsisçisi və rəhbəri, dosent Nüşabə Vəkilova çıxış edərək tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə ADPU-nun Filologiya fakültəsinin rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirib, öz xatirələrini bölüşüblər.
Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Könül Həsənova çıxış edərək konfransın elmi və mənəvi əhəmiyyətini vurğulayıb, tədbirin yalnız yubiley xarakteri daşımadığını, eyni zamanda Səməd Vurğun irsinin müasir ədəbi düşüncə kontekstində yenidən dəyərləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Tədbirin bədii hissəsində ADPU-nun Filologiya fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Meh” ədəbi dərnəyinin üzvləri Səməd Vurğunun əsərlərindən səhnəciklər təqdim edib, şeirlərini səsləndiriblər.

Филологический факультет Азербайджанского государственного педагогического университета организовал республиканскую научно-практическую конференцию, посвященную 120-летию со дня рождения выдающегося поэта Самада Вургуна, под названием «El biril ki sen mensasan…» («Люди знают, что ты мой…»).
Открыв мероприятие вступительной речью, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Джафар Джафаров, поприветствовал участников и рассказал о важности конференции.
Затем был показан видеоролик, отражающий жизнь и творчество великого художника.
С речами и докладами об исторических этапах развития Самада Вургуна выступили профессор литературного факультета Тайяр Саламоглу, академик Мухтар Иманов, сотрудник Института литературы им. Низами Гянджави Азербайджанской национальной академии наук Аслан Салмансой, доцент кафедры азербайджанской литературы Бакинского государственного университета Мати Османоглу и поэт Салим Бабуллаоглу. Поэзия, её эволюция, а также неопубликованные произведения и причины их появления.
Основатель и руководитель Центра Вагифа Самадоглу, доцент Нушаба Вакилова, являющаяся членом семьи поэта, выразила благодарность руководству филологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета за высокий уровень организации мероприятия и поделилась своими воспоминаниями.
Декан филологического факультета, доцент Конул Хасанова, подчеркнула научную и духовную значимость конференции, отметив, что мероприятие носит не только юбилейный характер, но и имеет особое значение в плане переоценки наследия Самада Вургуна в контексте современной литературной мысли.
В художественной части мероприятия члены литературного объединения «Мех», действующего при филологическом факультете Азербайджанского государственного педагогического университета, представили фрагменты из произведений Самада Вургуна и прочитали его стихи.